Ст.111 КК. Державна зрада
Державна зрада посягає на державний суверенітет України, на її територіальну недоторканність, обороноздатність і державну безпеку.
Спрямованість цього злочину на головні засади державної незалежності України визначає його суспільну небезпечність і тяжкість можливих наслідків.
Найбільшу небезпеку злочин може становити в умовах за- гострення з тих чи інших причин міжнародної обстановки або в умовах воєнного часу, або збройного конфлікту.
Характер його суспільної небезпеки безпосередньо пов’язаний зі спільною підривною діяльністю іноземної держави, іноземної організації або їх представників проти України з вико- ристанням державного зрадника – громадянина України в діяннях, спрямованих проти зовнішньої та внутрішньої безпеки держави. Державний суверенітет України – це незалежність, са- мостійність і верховенство державної влади в межах її території та самостійність і рівноправність у міжнародних відносинах.
Територіальна недоторканність України – це непорушність державного кордону України, непорушність її території. Оборо- ноздатність України – це боєздатність Збройних Сил України, їх готовність до захисту України від посягань на її незалежність і територіальну цілісність.
Безпосередній об’єкт злочину – суверенітет, територіальна цілісність та недоторканність, обороноздатність, державна, еко- номічна чи інформаційна безпека України.
Суверенітет – це невід’ємне право держави самостійно ви-
рішувати всі питання внутрішньої та зовнішньої політики.
Територіальна недоторканність – це цілісність і неподіль-
ність території держави в існуючих кордонах.
Обороноздатність – ступінь підготовленності держави до захисту від зовнішньої агресії. Це сукупність військового, еконо- мічного, науково-технічного, соціального і морального потенціа- лів.
Державна безпека – стан захищеності конституційного ладу нашої держави від будь-яких підривних та злочинних дій.
Економічна безпека – це стан захищеності економіки держа-
ви, її господарчого комплексу від зовнішніх і внутрішніх загроз.
Інформаційна безпека України – стан захищеності інформа- ційних структур, державної таємниці від протиправного заволо- діння ними.
Об’єктивно державна зрада може бути вчинена діями, за-
значеними в ст.111:
– перехід на бік ворога у воєнний час або в бойовій обстановці;
– шпигунство;
– надання іноземній державі, іноземній організації або їхнім представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
Кожне з цих діянь окремо утворює закінчений злочин.
Склад цього злочину є «формальним’, його наслідки – за межами цього складу злочину, а тому встановлювати їх і доказу- вати немає потреби.
Перехід на бік ворога у воєнний час або бойовій обстановці
– це вступ на службу до ворожої армії, участь у бойових дія на боці ворога з метою допомогти іноземній державі в боротьбі про- ти України (лише під час війни чи під час воєнного конфлікту).
Воєнний стан запроводжується Указом Президента України
на всій території держави чи окремих її місцевостях у рахі ого- лошення війни, наявності збройної агресії або явної загрози во- єнного нападу.
Збройний конфлікт може мати місце як у воєнний, так і в мирний час. Він передбачає ведення бою з воєнним супротивни- ком.
Шпигунство – це збирання з метою передачі іноземній дер- жаві або її представникам чи передача їм відомостей, які є держа- вною чи військовою таємницею.
Державна таємниця – це вид таємної інформації, що охоп- лює відомості у сфері оборони, економіки, науки, техніки, зовні- шніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, роз- голошення яких може завдати шкоди національній безпеці Укра- їни та які визнані державною таємницею і підлягають охороні державою.
Надання іноземній державі організації або їх представни- кам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України – це будь-яка допомога в проведенні підривної діяльності проти ін- тересів України зазначеним суб’єктам з боку громадянина Украї- ни, який, увійшовши в контакт з ними, надає їм допомогу в про- веденні будь-яких підрвних акцій проти України. Це може бути:
– вербування агентури;
– зрив переговорів між Україною та іншими державами то-
що.
Іноземна держава – це будь-яка держава, що проводить підривну діяльність проти України.
Іноземна організація – це будь-яка іноземна державна або недержавна організація, яка проводить підривну діяльність проти України.
Представники іноземної держави та іноземної організації – це офіційні та неофіційні особи, що діють від їхнього імені або за їх дорученням. Злочин вважається закінченим з моменту вступу громадянина України в контакт з іноземною організацією або їх представниками і згоди з його боку на надання допомоги в про- веденні підривної діяльності проти України.
Державна зрада як злочин вчинюється умисно. Умисел може бути як прямим, так і побічним, оскільки суб’єкт може вчи- нювати цей злочин, не бажаючи заподіяти шкоду державним ін- тересам України, а переслідувати при цьому іншу, наприклад, ко- рисливу мету.
Мотиви вчинення держдавної зради істотного значення не мають, оскільки вони не впливають на підстави відповідальності і кваліфікацію злочину.
Суб’єктом відповідальності за державну зраду може бути лише громадянин України, який досягнув віку 16 років. Співуча- сниками цього злочину можуть бути й інші особи – іноземці та особи без громадянства.