Ст. 222. Шахрайство з фінансовими ресурсами
Об’єкт злочину – нормальна фінансова діяльність держави, відповідних державних органів суб’єктів господарської діяльності.
Об’єктивна сторона – надання громадянином-підприємцем або засновником чи власником суб'єкта господарської діяльності, а також службовою особою суб'єкта господарської діяльності завідомо неправдивої інформації органам державної влади, бан- кам або іншим кредиторам з метою одержання субсидій, субвенцій, дотацій, кредитів чи пільг щодо податків у разі відсутності ознак злочину проти власності.
Шахрайство з фінансовими ресурсами полягає в наданні підприємцями завідомо неправдивої інформації державним органам, банкам або іншим кредиторам з метою одержання субсидій, субвенцій, кредитів чи пільг по податках (за відсутності ознак роз- крадання). Сутність цього злочину полягає в застосуванні обману для отримання кредитів, субсидій чи пільг по оподаткуванню.
Кредити, дотації, субвенції – це різні види фінансової до-
помоги з боку держави чи інших кредиторів.
Дотацією називається безповоротна грошова допомога, що надається державою фінансово слабким або збитковим підприємствам для компенсації затрат, які не покриваються ви- ручкою від реалізації продукції цих підприємств, коли витрати на її виробництво перевищують доход від її реалізації.
Субсидією називається фінансова допомога для стиму- лювання виробництва певної продукції чи певної діяльності, яка надається незалежно від фінансового стану підприємства.
Субвенція – це фінансування певних проектів, програм на певних умовах і на визначений час, після чого сума субвенції по- винна бути повернута кредиторові.
Кредит – це позичка в грошовій чи товарній формі на умо-
вах повернення її в обумовлений строк з виплатою відсотків за її надання.
За статею 222 КК кваліфікуються дії посадових і приватних осіб, які надали завідомо неправдиву інформацію з метою неза- конного отримання фінансової допомоги. Діяння кваліфікується за ст. 222 за відсутністю ознак розкрадання державних, колектив- них чи приватних коштів.
Якщо винна особа надає неправдиву інформацію для отри- мання кредитів, субсидій, дотацій з метою привласнити ці кошти, то її дії кваліфікуються як розкрадання державного, колективного чи приватного майна за ст. 191 КК.
Вчинення шахрайства з фінансами повторно або заподіяння шахрайством великої матеріальної шкоди державі чи кредитору кваліфікується за ч. 2 ст. 222 КК.
Надання службовою особою суб'єкта підприємницької
діяльності завідомо неправдивої інформації податковій інспекції з метою одержання пільг з оподаткування утворює сукупність злочинів – шахрайство з фінансовими ресурсами і ухилення від сплати податків.
Суб’єктивна сторона злочину – будь-яке шахрайство, пере-
дбачене ст. 222 КК, вчинюється умисно.
Суб’єкт злочину – відповідальними за шахрайство з фінансовими ресурсами є особи, які досягли 16-ти років.