Ст. 202. Порушення порядку зайняття господарською та банківською діяльністю
Здійснення без державної реєстрації, як суб'єкта підприєм-
ницької діяльності, що містить ознаки підприємницької та яка підлягає ліцензуванню, або здійснення без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до законодавства, чи здійснення таких видів госпо- дарської діяльності з порушенням умов ліцензування, якщо це було пов'язано з отриманням доходу у великих розмірах.
Об’єкт злочину – встановлений в Україні порядок зайняття господарською та банківською діяльністю.
У Законі України від 7 лютого 1991 р. «Про підприєм- ництво» підприємництвом називається самостійна ініціатива, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг та заняття торгівлею з метою одержання прибутку.
Ст. 202 КК передбачає відповідальність за два види пору-
шень порядку зайняття підприємницькою діяльністю:
а) зайняття підприємницькою діяльністю без державної реєстрації;
б) зайняття банківською діяльністю без спеціального дозво-
лу (ліцензії).
Перелік видів підприємницької діяльності, на зайняття яки- ми необхідно отримати дозвіл (ліцензію), наведений у ст. 4 Зако- ну України «Про підприємництво». До таких видів діяльності, зокрема, віднесено: ремонт спортивної, мисливської вогнепальної зброї та боєприпасів до неї, виготовлення і реалізація медикаментів і хімічних речовин; виготовлення вина, пива, спир- ту, горілчаних, лікерних та коньячних напоїв; медична, юридич- на, ветеринарна практика; внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів і вантажів; надання послуг, пов'язаних з охороною колективної чи приватної власності або громадян і т. ін.
Діяння кваліфікується за ст. 202 КК лише у випадках, якщо воно заподіяло істотну шкоду іншим особам і було пов'язано з отриманням доходу у великих розмірах, тобто коли сума цього доходу в тисячу разів і більше перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Суб’єктвна сторона злочину – діяння, передбачене ст. 202, вчинюється лише умисно, оскільки кримінальна відповідальність за його вчинення настає лише у випадках одержання доходу у ве- ликих розмірах.
Суб’єкт злочину – відповідальними за такі порушення є всі особи, які є суб'єктами підприємницької діяльності, що досягли
16-ти років.