Ст КК. 157. Перешкодження здійсненню виборчого пра- ва (зміни: нова редакція ст. 157, 158, 159 ЗУ від 23.02.2006р. зміна: нова редакція ЗУ від 22.02.2007 р.).
Перешкоджання вільному здійсненню громадянами свого
виборчого права або права брати участь у референдумі, перешко- дження діяльності іншого су’єкта виборчого процесу, ініціатив- ної групи референдуму, комісії з референдуму, члена комісії з референдуму або офіційного спостерігача при виконанні ними своїх повноважень, поєднані з підкупом, обманом або примушу- ванням (зміни: ЗУ від 22.02. 2007 р.). Об’єктвна сторона зло- чину – перешкодження здійсненню виборчого права може чини- тися будь-якими способами: насильством, обманом, погрозами, підкупом та іншими способами, які руйнують вільну участь гро- мадянина у виборах Президента України, депутатів Верховної Ради чи органів місцевого самоврядування. Об’єкт злочну – ви- борні права громадян України.Ст. КК передбачає кримінальну ві- дповідальність за перешкоди у будь-якій участі у виборах: обира- ти, бути обраним, а також у проведенні агітації.
Перешкодження – насильство, обман, погрози, підкуп, що впливають на волю особи з метою примусити її відмовитися від участі у виборах.
Злочин вважається закінченим з моменту перешкодження незалежно від результату такого перешкодження.
Насильство – побої, тілесні ушкодження тощо.Суб’єктивна сторона злочину характеризується умислом.
Мотивами перешкодження в реалізації виборчого права мо-
жуть бути різні спонукання: кар’єризм, корисливість, помстою.
Відповідальність за вчинене настає з віку 16 років.
Вчинення цього діяння членом виборчої комісії чи іншою посадовою особою виборчої адміністарції з використанням такою особою своїх посадових повноважень, а також групою осіб кара- ється за ч.2 ст. 157КК.Якщо діями, що передбачені ч.1 чи 2 ст.157
КК, винним особам вдалося вплинути на результат голосувавння чи виборів, то діяння кваліфікуються за ч. 3 ст.157 КК.
Ст. 158 КК. Фальсифікація виборчих документів, доку- ментів референдуму чи фальсифікація підсумків голосуван- ня, надання неправдивих відомостей до органів Державного реєстру виборців чи фальсифікація відомостей Державного реєстру виборців (зміни ЗУ від 22.-02. 2007р.)
Об’єкт злочину – організація і порядок голосування, підра-
хунок голосів та оголошення результатів виборів.Об’єктивна сторона діяння, відповідальність за ст. 158 КК, утворює вчинен- ня однієї із форм фальсифікації виборчих документів:
– підллог – виготовлення документа чи внесення до нього
неправдивих відомостей;
– приписки;
– завідомо неправильний підрахунок голосів.
Виборчими документами є:
– списки виборців;
– бюлетені для таємного голосування;
– протоколи підрахунку голосів;
– заяви кандитдатів тощо.
Суб’єктивна сторона злочину – фальсифікація виборчих документів – злочин умисний.
Суб’єкт злочину – відповідальними за фальсифікацію ви- борчих документів є члени виборчої комісії або інші посадові особи адміністративних органів, що організовують і проводять вибори.
Ст. 158–1. Незаконне знищення виборчої документації або документів референдуму (зміни: ЗУ від 22.02.2007р.)
Незаконе знищення виборчої документації або документів
референдуму поза встановленим законом строком зберігання в державних установах та в Центральній виборчій комісії України після проведення виборів або референдуму, а також пошкоджен- ня виборчої документації або документів референдуму.