Ст. 447. Найманство
Кримінальна відповідальність за найманство була встанов- лена Законом України «Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України» від 11 листопада 1993 р. в зв'язку з ратифікацією 14 липня 1993 р. Міжнародної конвенції «Про бо- ротьбу з вербуванням, використанням, фінансуванням та навчан- ням найманців».
Участь громадян однієї держави у військовому конфлікті на території іншої країни, громадяни якої виступають в якості найманців, підриває добрі стосунки, міждержавні відносини та- ких країн. В цьому полягає і суспільна небезпечність дій найманців.
Найманство, як загальне поняття, це запрошення або прий- няття добровольців для участі у збройних конфліктах (зовнішніх або внутрішніх) інших держав або насильницьких діях щодо державної влади за певну винагороду (переважно грошову).
Об'єктом злочину є мир та мирне співіснування конкретних
держав.
Об'єктивна сторона злочину полягає в активних діях, спря-
мованих на:
1) вербування найманців;
2) фінансування найманців;
3) матеріальне забезпечення найманців;
4) навчання найманців;
5) використання найманців.
Вербування найманців – це запрошення, набір чи залучення шляхом домовленості добровольців для їх участі у воєнних конфліктах або насильницьких діях особисто або у воєнізованих формуваннях чи групах.
Вербування може бути проведене, наприклад, по телефону, за допомогою всесвітньої електронної мережі (Інтернету), шля- хом листування тощо. Згода особи, яку вербують, може бути на- дана як в письмовій (шляхом підписання контракту, розписки в отриманні грошей тощо), так і в усній формі.
Злочин буде вважатися закінченим з моменту викладення вербувальником пропозиції щодо участі у збройному конфлікті іншої країни за відповідну матеріальну допомогу.
Відмова особи від такої пропозиції не є тим чинником, який
обумовлює відсутність в діях вербувальника закінченого складу злочину.
Фінансування найманців – це забезпечення найманців гро- шовими коштами, а також надання винагороди за участь у зброй- ному конфлікті.
Матеріальне забезпечення – це надання найманцю, крім
грошей, ще і речей, необхідних для виконання найманцем своїх завдань (уніформа, зброя, документи для проїзду – візи, закордонні паспорти – до району збройного конфлікту тощо).
При матеріальному забезпеченні найманець може отримати ті ж самі грошові кошти або майно, як і при фінансуванні, але в першому випадку вони виступають в якості необхідної матеріальної умови виконання найманцем тих дій,для здійснення яких він був завербований, а в другому – виступають уже в якості винагороди за участь у збройному конфлікті.
Навчання найманців – це проведення заняття з ними по оволодінню прийомами, способами, методами та формами веден- ня бою чи вчинення інших насильницьких дій.
Використання найманців – це направлення їх у місця зброй- них конфліктів або залучення їх до збройного конфлікту чи до вчинення насильницьких дій.
Насильницькі дії – це застосування зброї або фізичної сили (ведення бою, захоплення заручників, нанесення тілесних уш- коджень, убивство тощо) на території іншої держави до будь- якого державного діяча цієї держави з метою позбавити його вла- ди або примусити відмовитися від влади на всій території держа- ви або на певній її частині.
Насильницькі дії можуть полягати в захопленні важливих об'єктів іншої держави (засобів масової інформації, зв'язку, банків, державних приміщень тощо) з метою повалення державної влади або порушення територіальної цілісності держави.
Злочин буде закінченим з моменту вчинення хоча б однієї з перерахованих у ст. 447 КК дій. Якщо такі дії були пов'язані з умисним убивством, нанесенням тілесних ушкоджень, підпалом житла, споруд тощо, організатори, керівники та виконавці таких дій будуть відповідати за сукупністю злочинів, наприклад, за ст.
447 КК і ст. 115 КК.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується наявністю прямого умислу та спеціальної мети – використання найманців у збройних конфліктах інших держав або їх використання у на- сильницьких діях щодо державної влади чи територіальної цілісності будь-якої держави. Злочин може вчинятися з різних мотивів (політичних, соціальних, економічних, корисливих чи інших особистих).
Суб'єктом злочину, передбаченого ч. 1 ст. 447 КК, може бу- ти громадянин України, іноземець або особа без громадянства, які досягли 16-річного віку.
Частина друга ст. 447 КК передбачає відповідальність за
участь без дозволу відповідних органів державної влади в зброй-
них конфліктах інших держав.
Характерними ознаками цього злочину є:
1) наявність збройного конфлікту на території іншої держави;
2) безпосередня участь у збройному конфлікті в іншій державі (участь в бойових діях, застосування зброї, вчинення на- сильства, керівництво боєм тощо);
3) відсутність дозволу відповідних органів державної влади
України для такої участі;
4) суб'єктом цього злочину може бути лише громадянин
України;
5) наявність спеціальної мети з боку учасника збройного конфлікту -отримання матеріальної винагороди (одержання гро- шей чи майна, права на майно чи вигоди майнового характеру самим учасником або членами його родини тощо).
Сукупність зазначених ознак створює злочин, передбачений ч. 2 ст. 447 КК.