Ст. 437. Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни
Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни – особливо тяжкий злочин, що відноситься до категорії міжнародних злочинів, а саме злочинів проти миру. Підвищена суспільна небезпечність злочину в тому, що він підриває мирне співіснування народів і держав, чаїть в собі не- безпеку масового знищення людей, матеріальних та культурних цінностей.
Ст. 6 Статуту Міжнародного воєнного трибуналу для суду та покарання головних воєнних злочинців Європейських країн
«осі» (Нюрнберзького трибуналу) встановила юрисдикцію три-
буналу щодо індивідуальної відповідальності за злочини проти миру, а саме планування, підготовку, розв'язування або ведення агресивної війни на порушення міжнародних договорів, угод і за- певнень або участь у спільному плані чи змові, спрямованих на здійснення будь-якої з вказаних дій.
Об'єктом злочину є мир і безпека людства, що включає в се- бе мирне співіснування держав і народів, заснованих на принци- пах незастосування сили, невтручання в територіальну цілісність держав.
Об'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 ст. 437 КК, виражається у вчиненні активних дій (планування, підготовка або розв'язування), пов'язаних з агресивною війною або воєнним конфліктом.
Агресією є астосування державою збройної сили проти суверенітету, територіальної недоторканності або політичної незалежності іншої держави або якимось іншим способом, не сумісним зі Статутом ООН.
«Планування агресивної війни полягає в розробці планів її підготовки і здійснення (складання мобілізаційних і організаційно-технічних планів і проектів, розрахунок потреби в людських і матеріально-технічних ресурсах, планування розміщення військ до початку агресії, розробка планів здійснення окремих воєнних операцій і ведення війни в цілому тощо).
Підготовка такої війни – в реальному здійсненні комплексу заходів, спрямованих на створення сприятливих умов для розв'язування і ведення агресивної війни (переведення відповідних підприємств на випуск воєнної продукції наступаль- ного характеру, створення резервів продовольства і пального, збільшення чисельності військових підрозділів, активізація розвідувальної діяльності, передислокація військ...» тощо).
Розв'язування війни виражається в актах агресії, що переду- ють повномасштабному веденню війни незалежно від факту її оголошення (напад збройних сил однієї держави на територію іншої або будь-яка анексія з застосуванням сили, бомбардування території іншої держави тощо).
Участь у змові, що спрямована на вчинення планування, підготовки або розв'язування агресивної війни чи воєнного конфлікту, характеризується домовленістю між кількома суб'єктами злочину про спільне здійснення хоча б одного із пере- рахованих злочинних діянь, яка знаходить вияв у погодженні дій (координації планів, узгодженні способів їх реалізації тощо).
Об'єктивна сторона характеризується вчиненням хоча б однієї з передбачених ч. 1 ст. 437 КК дій.
Суб'єктивна сторона злочину – умисна форма вини (умисел прямий).
Суб'єктами злочину можуть бути особи з числа керівників
держави військово-промислового комплексу і т. п. – як військові,
так і цивільні.
Кваліфікованим складом злочину (ч. 2 ст. 437 КК) є ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій, в ході яких реалізуються задуми, сформульовані при їх плануванні. Їх веден-
ня характеризується масовим тривалим застосуванням збройної сили, що супроводжується загибеллю людей, знищенням матеріальних і культурних цінностей, що й обумовлює підвищену відповідальність.