Ст. 423. Зловживання військовою службовою особою владою або службовим становищем
Суспільна небезпечність злочину полягає в тому, що військова посадова особа серйозно порушує встановлений поря- док несення військової служби, підриває авторитет командирів і військових начальників, вносить у їх діяльність дезорганізацію, безладдя, а інколи зриває виконання бойового завдання військовими підрозділами.
Вчинення дій, які не відносяться до службової діяльності військової службової особи і без використання службовою осо- бою свого службового становища не тягне відповідальності за ст. 423 КК.
Згідно з приміткою до цієї норми, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Об'єктом злочину є встановлений порядок несення військової служби військовими службовими особами.
Об'єктивна сторона злочину полягає в активних діях, спря-
мованих на незаконне використання транспортних засобів, спо- руд чи іншого військового майна, а також незаконне використан- ня підлеглого для особистих послуг чи послуг іншим особам, а також інше зловживання владою або службовим становищем, вчинене з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб, якщо таке діяння заподіяло істотну шкоду.
Істотна шкода – це така шкода, яка в 250 разів і більше перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Суб'єктивна сторона злочину – умисна форма вини.
Суб'єктом злочину є військова службова особа.
Кваліфікуючі ознаки: за ч. 2 ст. 423 КК– це зазначені діяння,
вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці.