Ст. 421. Порушення статутних правил внутрішньої служби
Статутна служба – це система заходів, що вживаються для
організації повсякденного життя й діяльності військової частини, підрозділів та військовослужбовців згідно із Статутом внутрішньої служби ЗСУ та іншими нормативно-правовими ак- тами (ст. 5 Статуту 1999 р.). Вона здійснюється з метою підтримання в частині порядку та військової дисципліни.
Об'єктом злочину є установлений порядок несення
внутрішньої служби, який забезпечує охорону внутрішньої без- пеки військових частин та їх підрозділів, підтримання високої боєготовності і боєздатності особового складу, а також поперед- ження правопорушень зі сторони військовослужбовців.
Об'єктивна сторона полягає як в активних діях, так і в бездіяльності.
Диспозиція ст. 421 КК – бланкетна.
Для притягнення до кримінальної відповідальності треба вста-
новити, які саме норми статутів були порушені винною особою.
До тяжких наслідків злочину слід віднести: зрив виконання бойового завдання, викрадення зброї, виведення з ладу бойової техніки чи військового обладнання, загибель людей тощо.
Суб'єктивна сторона злочину, як правило, необережна фор-
ма вини. Порушення правил може бути умисним і необережним.
Суб'єктом є військовослужбовець, який входить в добовий наряд. Це черговий частини, помічник чергового частини, дню- вальний, водії чергових тягачів, черговий фельдшер, черговий і помічник чергового КПП, черговий їдальні, робітники їдальні, черговий штабу частини, посильні тощо. Склад наряду визначається наказом по частині (жінки, як правило, до наряду не залучаються).
Суб'єктом злочину є військовослужбовець, який входить у
добовий наряд.
Кваліфікуючі ознаки злочину (ч. 2 ст. 421 КК) – вчинення зазначених дій в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці.