Ст. 414. Порушення правил поводження зі зброєю, а та- кож із речовинами, що становлять підвищену небезпеку для оточення (зміни ЗУ від 04.05.2007 р.)
На озброєнні ЗСУ знаходяться різні системи і види зброї,
боєприпаси, вибухові, радіоактивні та інших речовини, які стано- влять підвищену небезпеку для оточуючих. Використання цих предметів і речовин поєднане із суворим дотриманням правил обмеженого поводження з ними, порушення яких може привести до загибелі і каліцтва людей, знищення військового майна, інших тяжких наслідків.
Об'єктом злочину є встановлений порядок поводження зі зброєю, боєприпасами, речовинами і предметами, які становлять підвищену небезпеку для оточуючих; безпека і здоров'я грома- дян, у тому числі і самих військовослужбовців.
Цей порядок визначається військовими статутами та іншими нормативними актами (настановами, інструкціями тощо).
Під зброєю в цій нормі розуміється табельна вогнепальна зброя та інша зброя (реактивна, ракетна), що є на озброєнні військової частини.
Боєприпаси – це складова частина озброєння, призначена для
ураження живої сили і техніки, руйнування споруд (артилерійські,
реактивні снаряди, бойові патрони, гранати тощо).
Вибухові речовини – це хімічні сполуки або їх суміші, здатні під дією удару, наколювання, тертя та підігріву вибухати (порох, тротил тощо).
Радіоактивні речовини – це речовини природного або штуч-
ного походження, які містять у своєму складі радіоактивні
ізотопи. Іншими небезпечними речовинами і предметами визна- ються будь-які штатні технічні засоби, що мають властивість при порушенні правил поводження з ними уражати тих, хто знахо- диться в зоні їхньої дії.
Об'єктивна сторона полягає в порушенні правил повод- ження зі зброєю, предметами, речовинами, які становлять підвищену небезпеку для людей.
Кримінальна відповідальність настає тільки за наявності
шкідливих наслідків.
Суб'єктом злочину є військовослужбовець, який за характе- ром служби володіє зброєю, боєприпасами, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточуючих.
Суб'єктивна сторона злочину – необережна форма вини
стосовно наслідків.
За ч. 2 ст. 414 КК кваліфікуються діяння, що заподіяли тілесні ушкодження кільком особам або смерть потерпілого; за ч. 3 – якщо це спричинило загибель кількох осіб чи інші тяжкі наслідки.