Ст. 397. Втручання в діяльність захисника чи представ-
ника особи
Діяльність захисника (адвоката) спрямована на захист прав, свобод та законних інтересів людини, надання правової допомо- ги.
Стаття 59 Конституції України проголосила право кожного на правову допомогу. Можливість забезпечення правової допо- моги передбачено законом на всіх стадіях кримінального, цивільного і адміністративного процесів. Переважно захисником в зазначених процесах є адвокат, який діє на підставі Закону України «Про адвокатуру».
До участі в процесі залучаються законні представники потерпілого, підозрюваного і обвинуваченого. Це їх батьки, опікуни, піклувальники або представники тих установ і організацій, під опікою чи піклуванням яких вони перебувають (п. 10 ст. 32 КПК).
Будь-які законні заходи захисника чи представника,
спрямовані на захист прав і законних інтересів осіб, від імені або за дорученням яких вони діють у кримінальному, цивільному чи адміністративному процесі, мають бути віднесені до діяльності по наданню правової допомоги.
Об'єктом злочину є інтереси правосуддя, а також осіб, які
виступають у якості захисника чи представника особи і тих, у чиїх інтересах вони діють.
Об'єктивна сторона злочину полягає в активних діях, спря- мованих на вчинення в будь-якій формі перешкод до здійснення правоохоронної діяльності захисника чи представника особи, а
також у порушенні встановлених законом гарантій їх діяльності та професійної таємниці.
Перешкодами є: відмова в одержанні документів чи їх копій, недопущення ознайомлення з відповідними документами, вис- новками фахівців, відмова у письмовій відповіді на клопотання чи скаргу тощо.
Порушення гарантій діяльності та професійної таємниці можуть полягати у вимаганні від адвоката, інших осіб відомостей, що становлять адвокатську таємницю, їх розголошенні, проведенні оглядів, розголошенні чи вилученні без згоди документів, пов'язаних з виконанням адвокатського дору- чення тощо.
Суб'єктивна сторона характеризується прямим умислом.
Суб'єктом злочину є приватна особа, яка досягла віку 16-ти років (ч. 1 ст. 397 КК) та службова особа (ч. 2 ст. 397 КК).
Якщо дії особи, що проводить дізнання, слідчого, прокурора або судді, пов'язані з втручанням в діяльність захисника чи пред- ставника особи, одночасно порушують право на захист підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного, вони повинні кваліфікуватися за сукупністю злочинів– за ст.ст. 397 і 374 КК (порушення права на захист).