Ст. 392. Дії, що дезорганізують роботу виправних установ
«Об'єктом цього злочину є нормальна діяльність виправних установ по виконанню покладених на них завдань, пов'язаних із виправленням засуджених і запобіганням вчиненню ними нових злочинів».
З об'єктивної сторони злочин може виражатися в таких фо-
рмах:
1) тероризування засуджених;
2) напад на адміністрацію;
3) організація з цією метою організованої групи;
4) активна участь в організованій групі.
Тероризування може стосуватися одного засудженого або групи осіб незалежно від їхніх поведінки (став на шлях виправ- лення чи порушує режим). Це може проявлятися у застосуванні насильства або погрозі його застосування, глумлінні і знущанні над засудженим.
Метою може бути намір примусити потерпілого відмови- тись від сумлінної праці, додержання правил режиму; помста за громадську роботу тощо.
Побої, вчинені на ґрунті сварок, – не є тероризуванням (п. 4
постанови ПВСУ).
Нападом на адміністрацію є вчинення насильства над пра- цівниками ВТУ (зв'язування, відбирання зброї, нанесення побоїв тощо), а також погроза застосування насильницьких дій, якщо є реальна загроза їх виконання.
Представниками адміністрації стосовно ст. 392 КК є служ- бові особи, які на підставі ст. 71 ВТК користуються правом за- стосування заходів заохочення та стягнення щодо засуджених.
Напад на адміністрацію, поєднаний з умисним убивством, заподіяння тяжких тілесних ушкоджень слід кваліфікувати за су- купністю злочинів (ст. 392 та ст. 115 або 121).
Якщо напад на адміністрацію був поєднаний із захопленням
заручників, то такі дії належить кваліфікувати за сукупністю зло-
чинів (ст. 392 і ст. 147 або 349 КК).
Якщо такий напад був поєднаний з масовими заворушення- ми, кваліфікація злочину теж буде здійснюватися за сукупністю злочинів (ст. 392 і ч. 1 ст. 294 КК), а якщо це призвело до загибе- лі людей або інших тяжких наслідків – за ст. 392 і ч. 2 ст. 294 КК.
Під організацією організованої групи слід розуміти ство- рення добре організованої групи, яка відповідає харакстеристиці, даній в ч. 3 ст. 28, з метою вчинення нападу на адміністрацію ВТУ або тероризування засуджених.
Під активною участю в такій групі слід розуміти будь-які форми діяльності, зазначених у ч. 3 ст. 28.
Суб'єктивна сторона злочину – умисна форма вини (умисел прямий).
Суб'єктами є особи, які відбувають покарання у ВТУ у ви-
гляді позбавлення волі чи обмеження волі.