Ст. 368. Одержання хабара
Об'єктом злочину є нормальна діяльність органів влади і управління, їх авторитет.
«Хабарництво підриває авторитет державного апарату, підприємства, установи чи організації, комерційних чи підприємницьких структур, дискредитує їх діяльність. Хабарниц- тво – родове поняття, охоплює два нерозривно пов'язані між со- бою склади злочинів: одержання хабара (ст. 368) і давання хабара (ст. 369)».
Предметом одержання хабара є:
1) майно (гроші, матеріальні цінності);
2) право на майно (документи, що надають право на отри-
мання майна, володіння, користування та розпорядження майном,
а також документи, що надають право вимагати виконання зобов'язань матеріального характеру тощо);
3) будь-які дії майнового характеру (передача майнових ви- год або відмова від них, відмова від прав на майно, безоплатне надання майнових вигод, санаторних чи туристських путівок, проведення будівельних чи ремонтних робіт тощо).
Одержання хабара – корисливий злочин. З цієї причини предметом хабара не визнаються послуги, вигоди немайнового характеру (сприяння просуванню по службі, схвальні відзиви в пресі, сексуальні стосунки тощо).
Об'єктивна сторона злочину характеризується прийняттям службовою особою від іншої особи предмета хабара за виконання чи невиконання в інтересах того, хто дає хабар, або третьої особи, будь-якої дії з використанням влади чи службового становища.
Одержання хабара може бути безпосередньо від особи, че- рез посередників, перерахування коштів на рахунок в банку. Це може бути в завуальованій формі: програш у карти; укладання договору купівлі-продажу за нижчою ціною, під виглядом пода- рунка, отримання коштів у борг без наміру їх повернення.
Злочин буде закінченим з моменту одержання хоча б части-
ни хабара, незалежно виконала чи ні службова особа певні дії.
Отримання хабара до моменту виконання певних дій (хабар- підкуп) або після їх виконання (хабар-винагорода) – на кваліфікацію злочину не впливає.
Для кваліфікації дій службової особи за ст. 368 КК не має значення, одержала вона хабар за вчинення правомірного чи неправомірного діяння по службі. Пленум ВСУ в п. 4 постанови
«Про судову практику в справах про хабарництво» від 7 жовтня
1994 р. № 12 роз'яснив, що одержання хабара службовою особою, пов'язане з вчиненням дій, які самі є злочинними (службове підроблення, зловживання владою або службовим становищем тощо), належить кваліфікувати за сукупністю злочинів.
Суб'єктивна сторона злочину – умисна форма вини (умисел
прямий).
Дії особи, яка одержала цінності нібито для передачі іншій особі по службі, присвоїла ці цінності, складу злочину одержання хабара немає. В цьому випадку відповідальність буде за ст. 190 (шахрайство) і за ст. 364 КК (зловживання владою).
Мотив – корисливий.
Суб'єктом одержання хабара може бути лише службова особа.
Обтяжуючими обставинами (ч. 2 ст. 368 КК) є:
1) одержання хабара у великому розмірі;
2) одержання хабара службовою особою, яка займає відповідальне становище;
3) одержання хабара за попередньою змовою групою осіб;
4) одержання хабара повторно;
5) одержання хабара, поєднане з його вимаганням.
До особливо обтяжуючих обставин (ч. З ст. 368 КК) нале-
жать обставини:
1) одержання хабара в особливо великому розмірі;
2) одержання хабара службовою особою, яка займає особли-
во відповідальне становище.
Згідно з приміткою до ст. 368 КК, хабаром у великому розмірі є такий, що у 200 разів і більше перевищує неоподаткову- ваний мінімум доходів громадян, а особливо великий – у 500 разів і більше перевищує цей мінімум.
Службовими особами, які займають відповідальне станови- ще, вважаються такі, які згідно ст. 25 Закону України «Про дер- жавну службу» віднесені до третьої, четвертої, п'ятої та шостої категорій, а також судді, прокурори і слідчі, керівники, заступни- ки керівників органів державної влади та управління, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та оди- ниць. Службовими особами, які займають особливо відповідальне становище, є особи, зазначені в ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну службу», та особи, посади яких згідно зі ст. 25 цього Закону віднесені до першої та другої категорій.
Повторним у статтях 368-369 КК визнається злочин, вчине- ний особою, яка раніше вчинила будь-який із злочинів, передба- чених цими статтями.
Вимаганням хабара визнається вимагання службовою осо-
бою хабара з погрозою вчинення або невчинення з використан- ням влади чи службового становища дій, які можуть заподіяти шкоду правам чи законним інтересам того, хто дає хабара, або умисне створення службовою особою умов, за яких особа виму-
шена дати хабара з метою запобігання шкідливим наслідкам що-
до своїх прав і законних інтересів.