Ст. 355. Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань
Примушування до виконання чи невиконання цивільно-
правових зобов'язань – злочин, що посягає на суспільно-правові відносини, визнані забезпечувати дотримання відповідних пра- вил, які встановлюють певнй порядок виникнення та реалізація зобов’язувальних прав громадян. Елементом цивільних правовідносин є цивільно-правові зобов’язання, змістом яких є обов’язок однієї особи (боржника) вчинити на користь іншої осо- би (кредитора) певну дію, як от: передати майно, виконати робо- ту, сплатити гоші тощо, або уриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Цивільно-правові зобов’язання виникають з таких юридич-
них фактів:
- угод, передбачених законом, або таких, які йому не су-
перечать;
- адміністративних актів, у тому числі актів планування;
- в результаті відкриттів, винаходів, рацпропозицій, ство-
рення творів науки, літератури, мистецтва;
- заподіяння шкоди іншій особі, а також придбання або збереження майна за рахунок коштів іншої осбои без достатніх підстав;
- інші дії громадян і організацій, що тягнуть за собою цивільно-правові зобов’язання;
- події, з якими закон пов’язує настання цивільно-правових наслідків.
Здійснення примушування до потерпілого, винна особа намагається таким чином реалізувати недійсні угоди. Дійсна уго- да надає права, якими особа володіє на законних підставах (право
повернення боргу за договором позики). Відносно дійсними (за-
перечними) є угоди, укладені неповнолітніми особами віком від
15 до 18 років, громадянами, обмеженими в дієздатності.
З об’єктивної сторони злочин характеризується активними діями – вимогою виконати чи не виконати цивільно-правове зо- бов’язання. Це зокрема:
- вимоги до потерпілого виконати чи не виконати
цивільно-правове зобов’язання;
- погрози застосувати насильство до потерпілого, а також до його близьких родичів, пошкодити чи знищити майно;
- здійснення таких погроз та спричинення інших тяжких наслідків.
Предмет зобов’язання – це наявні речі, матеріальні або
духовні блага (майно, послуги, результати інтелектуальної творчості тощо), у зв’язку з передачею яких і встановлюються обов’язки.
Вимога виконати чи не виконати цивільно-правові зо- бов’язання – висловлена в категоричній формі пропозиція потерпілому вчинити негайно або в обумовлений час передбачені зобов’язанням дії щодо його предмета або не вчиняти їх.
Погроза насильства над потерпілим або його близьким ро- дичами чи погроза пошкодження чи знищення майна – це погроза вчинити негайно чи в майбутньому ці дії якщо потерпілий не виконає пред’явленої вимоги. Погроза має бути реальною.
Пошкодження майна – це погіршення його якості, змен- шення цінності, приведення його на якись час у непридатний для використання стан.
Знищення майна – це доведення його до повної непридатності, коли воно або перестає існувати, або втратило свою цінність (руйнування меблів, побутових приладів, пошкод- ження автомобіля тощо).
Насильство, що не є небезпечним для життя і здоров’я потерпілого, це легке тілесне ушкодження, нанесення побоїв, ударів, позбавлення волі.
Небезпечне для життя чи здоров’я насильство – це легке
тілесне ушкодження з короткочасним розладом здоров’я, середньої тяжкості, тяжкі тілесні ушкодження, мордування, кату- вання, введення наркотиків.
Інші тяжкі наслідки – позбавлення життя, згвалтування, убивство з необережності, заподіяння великої матеріальної шко- ди стороннім особам.
Злочин вважається закінченим з моменту пре’явлення вимо- ги виконати чи не виконати цивільно-правові обов’язки, поєднані з погрозою застосувати насильство чи знищити майно, незалежно від наслідків.
Суб’єктивна сторона злочину – умисна форма вини, умисел прямий.
Суб’єктом злочину є будь-яка особа, що досягла на момент вчинення злочину 16-ти років. Нею може бути особа, яка за гроші діє в інтересах кредитора.