Ст. 350. Погроза або насильство щодо службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов'язок
Злочин являє собою погрозу убивством, заподіянням тяжких ті-
лесних ушкоджень або знищенням чи пошкодженням майна загаль- нонебезпечним способом. Погрозу спричинити тілесні ушкодження меншого ступеня тяжкості, знищити чи пошкодити майно не зага- льнонебезпечним способом не можна кваліфікувати за ст. 350.
Загальнонебезпечний спосіб знищення майна – це дії, небезпе- чні для життя і здоров'я людей, а також майна інших фізичних та юридичних осіб, довкілля (наприклад, шляхом підпалу, вибуху, за- топлення, улаштування аварії, катастрофи та іншим способом).
Погроза заподіяти тяжкі тілесні ушкодження – це обіцянка заподіяти потерпілому тілесне ушкодження, небезпечне для жит- тя в момент заподіяння, позбавити його будь-якого органа або його функцій, перервати вагітність тощо.
За ч. 1 ст. 350 КК, злочин буде закінчений з моменту, коли погроза була доведена до відома службової особи чи громадяни- на, який виконує громадський обов'язок.
Потерпілими тут можуть бути:
1) службові особи;
2) громадяни, які виконують громадський обов'язок;
3) близькі родичі цих осіб.
До громадян, які виконують громадські обов'язки, відно- сяться особи, які беруть активну участь у діяльності громадських організацій, громадському житті і виробничій діяльності підпри- ємства, установи, організації.
Це, зокрема:
- представники громадськості, які охороняють громадсь-
кий порядок,
- окремі громадяни, які беруть участь у запобіганні або присіканні злочинів, порушень громадського порядку тощо.
Не можуть визнаватися потерпілими від цього злочину
члени партій, рухів, профспілок, члени ініціативних груп із все- українського референдуму, громадяни, які здійснюють свої вибо- рчі права, оскільки відповідальність за погрозу, направлену на
перешкоджання здійсненню ними своїх громадських обов'язків, прав людини й громадянина передбачена статтями розділу V "Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина".
Представниками громадськості, які охороняють громадсь- кий порядок, є особи, які виконують доручення по охороні гро- мадського порядку: позаштатні співробітники міліції– під час мі- тингів, демонстрацій, походів, проведення зборів тощо. Це члени будинкових, вуличних, селищних комітетів (Закон України «Про органи самоорганізації населення» від 11 липня 2000 р.).
Суб'єктивна сторона злочину: ч. 1 ст. 350 КК – прямий
умисел; ч. 2 і 3 – непрямий умисел.
Мета злочину – добитися припинення службової чи громадської діяльності або зміни її характеру в інтересах того, хто погрожує (ч. 1), та помсти за діяльність (ч.2 і 3).
Суб'єктом злочину: за ч. 1 і ч. 2 ст. 350 КК є особа, яка до-
сягла 16-річного віку, а за ч. 3 – 14-річного віку.