Ст. 345. Погроза або насильство щодо працівника пра-
воохоронного органу
Суспільна небезпечність злочину полягає в тому, що такими діями порушується або може бути порушена нормальна робота правоохоронного органу, створюються перешкоди для виконання ними своїх службових обов'язків, підривається їх авторитет, за- подіюється шкода їх здоров'ю або здоров'ю близьких родичів.
Об'єктом злочину є безпека працівника правоохоронного органу, його здоров'я та здоров'я близьких родичів, а також його майнові інтереси.
Об'єктивна сторона характеризується активними діями.
Це, зокрема: 1) погроза убивством; 2) погроза насильством;
3) погроза знищення або пошкодження майна; 4) заподіяння по- терпілому побоїв; 5) заподіяння легких або середньої тяжкості ті- лесних ушкоджень; 6) заподіяння тяжких тілесних ушкоджень.
Слово «погроза» в словнику української мови визначено як обіцянка заподіяти яке-небудь зло, неприємність; можливість або неминучість виникнення, настання чогось небезпечного, прикро- го для кого-небудь.
Термін «насильство» визначено як застосування фізичної сили до кого-небудь, застосування сили для досягнення чого- небудь, примусовий вплив на когось.
Під погрозою убивством слід розуміти виражений у
відповідній формі і доведений до працівника правоохоронного органу намір позбавити його життя або життя його близьких родичів.
Згідно з постановою ПВСУ «Про застосування судами зако- нодавства, що передбачає відповідальність за посягання на життя, здоров'я, гідність та власність суддів і працівників правоохорон- них органів» від 26 червня 1992 р. за № 8, на відміну від погрози убивством (ст. 129 КК), для кваліфікації дій за ч. 1 ст. 345 КК наявність реальних підстав побоювання потерпілим виконання погроз не є обов'язковою.
Під погрозою насильством – погроза заподіяння
потерпілому побоїв, мордування, катування чи тілесних ушкод-
жень.
Під погрозою знищення чи пошкодження майна – погроза його знищення будь-яким способом (підпал, вибух, затоплення водою тощо).
Під майном слід розуміти як рухоме (гроші, цінні папери,
носильні речі, автомобілі, мотоцикли, худоба тощо), так і неру- хоме (жилий будинок, дача, плодоягідні та інші насадження, посіви тощо).
Знищення майна – це доведення його до повної непридатності використання за призначенням; пошкодження – це погіршення його якості, зменшення цінності, приведення на дея- кий час у стан, не придатний для використання за цільовим при- значенням.
Потерпілими від злочину можуть бути лише працівники правоохоронних органів та їх близькі родичі. Ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохорон- них органів» від 23 грудня 1993 р. до таких працівників відносить:
працівників прокуратури, внутрішніх справ, СБУ, митних органів, охорони державного кордону, державної податкової адміністрації, державної контрольно-ревізійної служби, рибо- охорони, державної лісової охорони, інших органів, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Повноваження цих органів визначено в законах, положен-
нях, наказах, інструкціях тощо.
Посягання на технічних працівників цих органів – секретарів, спеціалістів, операторів, робота яких не пов'язана з правозастосовними чи правоохоронними функціями, має кваліфікуватися як злочини проти особи, власності тощо.
Термін «у зв'язку з виконанням цим працівником службових обов'язків» означає, що злочинні дії можуть бути вчинені під час виконання ними службових обов'язків і у вільний від роботи час в межах своїх повноважень з власної ініціативи (наприклад, у відпустці). Відповідальність за такі дії буде й тоді, коли це пов'язано з виконанням службових обов'язків у майбутньому або помстою за службову діяльність у минулому.
Якщо такі дії пов'язані з грубим порушенням громадського
порядку, їх слід кваліфікувати за сукупністю злочинів (ст. 345 та
296 КК).
Близькими родичами, згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників правоохоронних органів», є: бать- ки, дружина (чоловік), діти, рідні брати і сестри, дід, баба, онуки.
Суб'єктивна сторона злочину – умисна форма вини.
Мета – перешкодити виконанню потерпілим своїх обов'язків або домогтися прийняття неправомірного рішення чи помститися йому за службову діяльність.
Суб'єкт злочину-загальний. Вік залежить від характеру вчи-
нення дій та тяжкості наслідків. За дії, передбачені ч. 1 ст. 345
КК, та за умисне заподіяння побоїв чи легких тілесних ушкод-
жень (ч. 2 ст. 345 КК) відповідальність настає з 16-річного віку.
Якщо винний умисно заподіяв потерпілому середньої тяжкості або тяжке тілесне ушкодження (ч. 1 і ч. з ст. 345 КК), відповідальність настає з 14-річного віку (ст. 22).
Кваліфікуючі ознаки: за ч. 2 ст. 345 КК – заподіяння побоїв, легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень; за ч. 3 – заподіяння тяжкого тілесного ушкодження; за ч. 4 – діяння, вчинені організованою групою.