Ст. 330 КК. Передача або збирання відомостей, що ста-
новлять конфіденційну інформацію, яка є власністю держави
Предмет злочину і його види. Поняття конфіденційної інформації. Об'єктивна сторона. Види дій. Момент закінчення злочину. Суб'єктивна сторона. Мета дій. Суб'єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки. Відмежування цього злочину від державної зради, шпигунства і розголошення державної таємниці.
Закон України "Про інформацію" від 2 жовтня 1992 р. за режимом доступу ділить інформацію на відкриту та з обмеженим доступом (ст. 28).
Сама інформація з обмеженим доступом, у свою чергу, за своїм правовим режимом поділяється на конфіденційну і таємну. При цьому визначається, що конфіденційна інформація – це відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або
розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширю-
ються за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов.
Об'єктом злочину є встановлений порядок поводження з конфіденційною інформацією. Предметом злочину є відомості, які становлять конфіденційну інформацію в силу закону, поста- нови КМ, розпорядження центральних органів виконавчої влади (Інструкція про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ. видань та інших матеріальних носіїв інформації, що є власністю держави від 27 листопада 1998 ро- ку). Втрата таких відомостей може спричинити істотну майнову чи іншу шкоду державі.
Такими відомостями визнаються:
1) дані економічного характеру (про дислокацію підприємств, їх плани, товарообіг, фінансову та виробничу діяльність, торгові відносини; пропускну здатність шляхів сполу- чення; про корисні копалини, їх розробку тощо);
2) дані науково-технічного характеру (про технологію ви- робництва, модифікацію і модернізацію технологічних процесів; відкриття, наукові і технічні експерименти; про зміст і характер наукових досліджень або їх результати, якщо вони не становлять державної таємниці тощо);
3) інші відомості (про заходи в сфері громадської безпеки і громадського порядку, охорони здоров'я, про кадрову політику держави тощо).
Об'єктивну сторону злочину становлять активні дії, пов'язані з передачею або збиранням з метою передачі іноземним підприємствам, установам, організаціям або їх представникам економічних, науково-технічних або інших відомостей, що ста- новлять конфіденційну інформацію, яка є власністю держави.
Передача передбачає повідомлення їх указаній організації будь-яким способом (розповідь, лист, креслення, малюнок, аудіозапис, відеоплівка тощо) і може бути здійснена особисто при зустрічі, по телефону, радіо, з використанням тайників, тва- рин, птахів, через посередників.
Збирання – добування таких відомостей різними способами:
підслуховуванням, випитуванням, фотографуванням.
Злочин буде закінченим з моменту передачі або збирання відомостей.
Іноземна організація – це будь-яка іноземна організація, зацікавлена в отриманні відомостей, що становлять службову таємницю. Якщо громадянин України збирає такі відомості за завданням іноземної держави, то такі діяння кваліфікуються як державна зрада.
Представник іноземної організації – особа, яка є офіційним співробітником іноземної організації або представляє її інтереси за спеціальним повноваженням.
Суб'єктивна сторона – умисна форма вини.
Суб'єктом злочину є особа, якій такі відомості були довірені або стали відомі по службі чи роботі.
Кваліфікуючі ознаки злочину: корисливий мотив або спри- чинення тяжких наслідків для інтересів держави, або вчинені по- вторно, або за попередньою змовою групою осіб (отримання грошей, майна чи вигоди майнового характеру; повторно – два рази або більше).
Тяжкі наслідки – це питання вирішується в конкретному випадку з урахуванням обставин справи (це і розмір матеріальної чи моральної шкоди державі, ступінь цінності інформації тощо).