Ст. 270. Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки
Об’єкт злочину – громадська безпека, встановлений норма- тивними актами України порядокпожежної безпеки, життя та здоров’я людей, а також власність.
Об’єктивна сторона злочину – порушення встановлених за-
конодавством вимог пожежної безпеки, якщо воно спричинило
виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров'ю людей або майнову шкоду у великому розмірі
Пожежею називається неконтрольоване горіння за межами спеціально відведеного місця, що призвело до настання тяжких наслідків заподіяння шкоди здоров'ю людей або майнової шкоди у великому розмірі.
Порушенням правил пожежної безпеки є недотримання чи невиконання вимог, установлених для запобігання пожежам, і протипожежного захисту.
Частина 1 ст. 270 КК передбачає відповідальність за допу- щене порушення правил пожежної безпеки, яке призвело до заподіяння шкоди здоров'ю людей або майнової шкоди у велико- му розмірі.
Частиною 2 ст. 270 КК передбачається відповідальність за порушення правил, якщо воно спричинило людські жертви (смерть хоча б одного потерпілого), майнову шкоду в особливо великому розмірі або інші тяжкі наслідки (заподіяння потерпілим тяжких тілесних ушкоджень, особливо великих майнових збитків тощо).
Згідно з приміткою до ст. 270 КК, майнова шкода вважається заподіяною у великих розмірах, якщо прямі збитки становлять суму, яка в триста і більше разів перевищує не- оподатковуваний мінімум доходів громадян, а в особливо вели- ких розмірах – якщо прямі збитки становлять суму, яка в тисячу разів і більше перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Суб’єктивна сторона злочину – порушення правил пожеж-
ної безпеки вчинюється необережно.
Умисне вчинення пожежі (підпалу) кваліфікується за ст. 194 КК.
Суб’єкт злочину – відповідальність за порушення правил пожежної безпеки настає з досягнення віку шістнадцяти років.
Посадові особи підлягають відповідальності за ст. 270 КК лише у випадках, коли спеціальними наказами, інструкціями, статутами на цих осіб були покладені обов'язки по забезпеченню пожежної безпеки на підприємстві, установі чи в організації.
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ БЕЗПЕКИ ВИРОБНИЦТВА