ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЖИТТЯ ОСОБИ
Злочини проти життя:
Умисне убивство.
Умисне убивство, вчинене в стані сильного душевного хви-
лювання.
Умисне убивство матір’ю своєї новонародженої дитини. Умисне убивство при перевищені меж необхідної оборони або в разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця.
Убивство через необережність.
Доведення до самогубства.
Убивством у кримінальному праві називається протиправне і винне заподіяння смерті при посяганні на життя іншої особи. Убивство – один із найтяжчих злочинів. Воно позбавляє потерпілого найціннішого блага – життя.
Убивство – це заподіяння смерті іншій особі. Самогубство або замах на самогубство убивством не називається, оскільки об’єктом убивства може бути тільки життя іншої людини відносно вбивці. Але сприяння самогубству чи допомога самогубцеві в досягнені ним цієї мети визнається сприянням вбивству, оскільки в цьому випадку заподіюється смерть іншій людині.
Об’єктом убивства є життя. Убивство може бути вчинено
тільки відносно живої людини, незалежно від її віку, стану здо-
ров’я, гомадського стану чи властивостей її особи.
Життя як об’єкт кримінально-правової охорони – це певні суспільні відносини, що існують задля охорони біологічної осно- ви життя.
Якраз тому, що об’єкт посягання при вбивстві – певна
сукупність суспільних відносин, які забезпечують охорону біологічної особи, кримінальний закон містить низку кримінально-правових норм, що охороняють ці відноситни, – ст. 115 – 119 КК.
Початок життя людини фіксується з моменту фізіологічних
пологів її матері. Початок фізіологічних пологів (патологія до уваги не береться) –це якраз той момент, коли закінчується роз- виток плода, він дозрів для самостійного життя поза тілом матері;
тоді й фіксується поява нового життя, нового громадянина. З цьо- го моменту кримінальний закон і бере життя цього громадянина під свою охорону.
Посягання, які спрямовані на заподіяння смерті плоду до початку фізіологічних пологів, кваліфікуються як аборт.
Настання смерті пов’язуються не з припиненням роботи серця, а з незворотними процесами в головному мозку і центральній нервовій системі.
З настанням смерті внаслідок посягання на життя діяння вважаються закінченим, тобто воно містить усі ознаки закінченого злочину.
Посягання на життя може кваліфікуватися як замах на убив- ство лише тоді (якщо внаслідок посягання на життя смерть не на- стала – замах на убивство), коли воно було вчинено з прямим умислом, коли смерть потерпілого була бажаним наслідком для винного, коли заподіяння потерпілому смерті було метою дій винного.
Кримінальна відповідальність за убивство настає з 14 (чо-
тирнадцяти) років. (ч. 2 ст. 22 КК).
Суб’єктом злочинів, передбачених ст. 115 – 119 КК, визна- ються особи, яким до моменту вчинення убивства уже виповни- лось чотирнадцять років. Цей вік настає з наступної доби після дня, коли особі виповнилося 14 років.
За відсутності в особи документів, які підтверджують її вік,
проводиться судово-медична експертиза для встановлення віку, а в необхідних випадках – і для визнання її осудності.
Якщо убивство було заподіяне в співучасті кількома особа- ми (двома або більше), то всі вони підлягають кримінальній відповідальності за убивство, вчинене спільно за змовою вбити потерпілого. У випадках навмисного убивства, вчиненого групою осіб, завжди треба з’ясувати характер дій кожного із співучасни- ків, а при кваліфікації злочину враховувати зміст їхнього умислу. Виконавцями злочину при вбивстві визанються ті особи, які діяли спільно, з наміром заподіяти смерть, і безпосередньо брали спів- участь у самому процесі заподіяння смерті. Виконавцями убивст- ва визнається кожен зі співучасників, який діяв з наміром убити потерпілого і спричинив йому рани життєво важливих органів,
незалежно від того, яка з цих ран стала безпосередньою причи-
ною смерті.
Виконавець убивства – не тільки той, хто безпосередньо спричинив смерть, чи той, хто викорнував дії, що утворюють об’єктивну сторону злочину убивства, а й той, хто в змові з ін- шими співучасниками був на місці убивства і мав намір убити потерпілого, але не зміг чи не встиг цього зробити за обставин, від нього незалежних (його випередили інші співучасники).