Ст 112 КК України. Посягання на життя державного чи громадського діяча.
Суспільна небезпечність злочину полягає в посяганні на
державну владу через посягання на життя її головних представ- ників, зазначених у ст.112, що він не тільки перешкоджує орга- нам влади і громадським організаціям виконувати свої функції, а й посягає на життя людини.
Посягання на життя політичних діячів України є їх убивство або замах на убивство. Дії, спрямовані на позбавлення життя державного діяча, визнаються закінченим злочином незалежно від настання наслідків.
Об’єкт злочину – нормальна діяльність гілок влади і відповідних гомадських оганізацій (політичних партій) та життя державного чи громадського діяча з числа тих, що перелічені у
ст. 112 КК, а саме: Президента України, Голови Верховної Ради України, народного депутата України, Прем’єр-міністра України, члена Кабінету Міністрів України, Голови чи судді Конституційного Суду або Верховного Суду України, або вищих спеціалізованих судів України, Генерального Прокурора України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Голови Рахункової палати, Голови Національного банку України, керівника політичної партії.
Об’єктивна сторона злочину – будь-яке діяння, спрямоване на позбавлення життя державного чи громадського діяча. З мо- менту вчинення таких дій, незалежно від наслідків, злочин є закінченим.
Посягання на життя державного діяча вчинюється тільки
умисно, і умисел лише прямий, оскільки посягання на життя будь-якої особи неможливе без бажання заподіяти їй смерть.
Суб’єктивна сторона – крім прямого умислу, цей злочин вчинюється у зв’язку з державною чи громадською діяльністю осіб, що зазначені в диспозиції ст. 112 КК.
Відповідальними за посягання на життя державного діяча є всі
осудні особи, яким до вчинення злочину виповнилося 14 років.